Инокулация, вариолизация и ваксинация
От 1798г.
Когато в историята на медицината започва за пръв път да се прилага умишленият контакт на тъканен материал и епителни клетки, получени от заболели от вариола пациенти с кожата на здрави, но застрашени от заразяване хора, тази практика няма име. След това във Великобритания (в началото на 18-ти век), методът постепенно започва да бъде наричан "инокулация с вариола".
Едуард Дженър започва да изменя начина на заразяване с едра шарка през 1798 година. Вместо с тъканни материали от пациенти с вариола, инфектирането вече се извършвало с течност, получена от кожни лезии върху кожата на крави, болни от специфична форма на заболяването, която протича по-леко при човека. Впоследствие става необходимо да се прави разграничение между инокулирането на пациентите с шарка по кравите и инокулирането им с човешки вариолни тъкани. Първоначално терминът, който се използва е "ваксинно заразяване", но по-късно Дженъровата практика въвежда употребата на термина "ваксинация". Ваксинирането с материали от едра шарка при хората започва да се нарича вариолизация. Тя винаги се извършва с материал, добит от пустули или крусти от кожата на заболели пациенти.
След като животинските ваксини биват въведени през втората половина на 19 век, ваксинацията започва се извършва с ваксини, изграждащи активен имунитет, наречени „vaccine lymph”.
Статията е част от историята на:
Библиография
http://whqlibdoc.who.int/smallpox/9241561106_chp5.pdf
СТАТИЯТА е свързана към
- Доказателства за съществуването на вариола в Египет
- Разпространение на вариолата сред инките
- История на вариолата
- Скрита от властите в СССР епидемия от едра шарка е овладяна за 19 дни
- Вирус на вариолата
- Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
- Вариола в Древна Индия
- Световни запаси от вариола
- Ваксина срещу едра шарка, ползвана през 80-те години на 20 век
- Поява на вариола в Египет
Коментари към Инокулация, вариолизация и ваксинация