Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка

Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка

от 15 авг 2024г., обновено на 27 авг 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 165г. до 180г.

Антониновата чума, наричана понякога Чумата на Гален, избухва през 165 г. сл.н.е., в пика на римската мощ по време на управлението на последния от Петимата добри императори, Марк Аврелий Антонин (161-180 г.). Първата фаза на епидемията продължава до 180 г., засягайки цялата Римска империя, докато втората обхваща периода между 251 и 266 г., усложнявайки ефектите от по-ранното огнище. Някои историци предполагат, че чумата представлява полезна отправна точка за разбиране на началото на упадъка на Римската империя на запад, но също така и за нейното окончателно падение.

Едра шарка ли е нападнала Римската империя

Гален (129 г. - ок. 216 г. сл.н.е.), гръцки лекар, хирург и философ, не само е свидетел на епидемията, но и описва подробно симптоматиката на болестта. Сред по-често срещаните симптоми са треска, диария, повръщане, жажда, подуване на гърлото и кашлица. По-конкретно Гален отбелязва, че диарията има черен цвят, което предполага стомашно-чревно кървене. Налични са също тежка кашлица, предизвикваща неприятна миризма в устата, и екзантема – обриви по цялото тяло, отличаващи се с червени и черни папули.

Две седмици продължават страданията на болните, една част от заразените умират, но има и оцелели, които след това се сдобиват с имунитет. Въз основа на описанието на Гален, съвременните изследователи стигат до извода, че болестта, засегнала Римската империя, най-вероятно е едра шарка.

Според много историци епидемията избухва в Китай малко преди 166 г., разпространявайки се на запад по Пътя на коприната чрез търговски кораби, пътуващи към Рим. Някъде между края на 165 г. и началото на 166 г. римската армия влиза в контакт с болестта по време на обсадата на Селевкия (голям град на река Тигър). Войските, завръщащи се от войните на изток, разпространяват болестта на север към Галия и сред армията, разположена по поречието на река Рейн.

бюст на Луций ВерОще по времето, когато се развиват събитията, хората търсят причината за появата на тежката болест. Разказват се две легенди за нейното възникване. В първата се смята, че римският генерал, а след това и съимператор Луций Вер нарушава обещанието си пред боговете, че няма да плячкосва завладения град Селевкия. Той отваря запечатана гробница и така освобождава едрата шарка, която се явява наказание за неспазената клетва. Според втория мит войник отваря златен ковчег, намиращ се в храма на Аполон във Вавилон, и така освобождава страшната болест. Писмени източници от 4 в. - Res Gestae от Амиан Марцелин и биографиите на Луций Вер и Марк Аврелий, споменават за извършено светотатство, нарушаване на светилище на бог и неспазване на клетва, на които се дължи появата на заболяването. Също така политическата обстановка е такава, че римляните много лесно обвиняват, включително и за това, християните.

Римският историк Дио Касий (155-235 г.) изчислява 2000 смъртни случая на ден в Рим в разгара на епидемията. През втората фаза смъртността е много по-висока – над 5000 на ден. Най-вероятно изключителния брой смъртни случаи се дължи на факта, че болестта е новост за хората, живеещи в районите около Средиземно море. Смъртността се повишава, когато инфекциозни болести попаднат в „девствена популация“, тоест популация, която няма придобит или наследен имунитет към специфична болест. Като цяло се предполага, че една четвърт до една трета от населението на Римската империя е загинало, което се оценява на 60-70 милиона души. За историците няма съмнение, че самият Луций Вер, съимператор с Марк Аврелий, загива от едрата шарка през 169 г., а Аврелий 11 години по-късно от същото заболяване. В случая съдбата явно се намесва, тъй като именно армията на Вер пренася и разпространява болестта от Близкия изток до останалата част от Римската империя.

Какви щети нанася болестта върху икономиката

От едрата шарка се разболяват и загиват много войници, което от своя страна води до недостатъчно хора, които да обезпечат границите на империята, особено тази с германските племена. Недостигът принуждава Марк Аврелий да вземе на служба всеки годен мъж, който може да воюва - затворници, освободени роби, гладиатори. Последните пък оголват арените, което причинява недоволство сред римския народ, желаещ повече, а не по-малко забавления по време на криза. Въпреки мерките на императорите, германските племена минават р. Рейн през 167 г. за първи път от 200 години. Те успешно осъществяват своите нападения и спомагат за отслабването на империята.

жена с едра шаркаВисоката смъртност вследствие болестта силно редуцира броя на данъкоплатците, фермерите, търговците, новобранците за армията желаещите да постъпят на държавна служба. Приходите на държавата намаляват, а разходите постоянно нарастват. Постъпващите данъци намаляват, защото заради спадналия брой на земеделците, все по-малко земя се обработва и реколтата съответно е по-малка. По веригата това веднага се отразява на цените на хранителните продукти, които тръгват нагоре, а в същото време доставките на храна се съкращават.

Антониновата чума се отразява и на занаятчийската сфера, където продукцията вече е много по-малко, а това възпрепятства малките икономики. Недостатъчната работна ръка кара заплатите на оцелелите занаятчии да се повишат, а недостигът на търговци, финансисти и работодатели води до сериозни прекъсвания в международната и вътрешната търговия. Всичко това означава ниска събираемост на данъците и по-малък обем дължими налози.

Религията и болестта

Едрата шарка дава силно отражение не само на армията и икономиката, но и на обществения живот и на религията. Марк Аврелий инициира преследвания срещу християните, които не почитат римските богове и това е причината според императора и много други хора те да изпратят на земята като наказание страшната болест. Резултатите от действията на императора обаче се оказват с обратен ефект.

Християните имат различно поведение спрямо римляните, които вярват в политеистичната система. Тяхната религия изповядва обич и оказване на помощ на ближния, което ги кара да осигурят храна, вода и всичко, от което се нуждаят болните по това време. Преданите на Иисус остават да окажат помощ, докато езичниците бягат от заразните места и хора. Това провокира политеистичните да симпатизират на християните. Също така новата все още религия проповядва спасение в задгробния живот и близките на починалите получават утехата, че любимите им хора са наградени на небето. Тези вярвания привличат допълнително последователи и така вместо да намаляват, се увеличават привържениците на християнството.

>>> Юстиановата чума - първата чумна пандемия

Мнозина историци изказват мнението, че събития, подобни на Антониновата чума, имат огромна роля за разпадането на Римската империя. Както казва проф. Кайл Харпър от университета в Оклахома, "парадоксите на социалното развитие и присъщата непредсказуемост на природата са работили съвместно, за да доведат до смъртта на Рим". Това означава, че промените в климата осигуряват екологичния контекст за появата на нови, по-унищожителни болести като Антониновата чума, която възниква в края на най-благоприятния климатичен период и среща света с едрата шарка. Според Харпър заболяването е първата от трите разрушителни пандемии заедно с Киприановата (249-262 г. сл.н.е.) и Юстиниановата (541-542 г. сл.н.е.) чума, които подкопават основите на Римската империя.

Статията е част от историята на:

  • История на вариолата
Източник:

https://www.worldhistory.org/Antonine_Plague/

0.0/5 0 оценки

Коментари към Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 15:18
    Коментирайте "Антониновата чума - сблъсъкът на Римската империя с едрата шарка"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Инокулация, вариолизация и ваксинация
  • Разпространение на едрата шарка в Новия свят
  • Разпространение на вариолата сред инките
  • Бенджамин Франклин и застъпничеството му за ваксинацията срещу едра шарка
  • Вариола в Древна Индия
  • Световни запаси от вариола
  • Игла, използвана във ваксинацията срещу вариола от 1968г.
  • Основни етапи от историческото развитие на пандемията от вариола до нейното елиминиране през 70-те години на 20 век
  • Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
  • Нюйоркска мумия, закована в железен ковчег, се оказва болна от едра шарка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Чума по овцете и козите - какво представлява, разпространение, опасна ли е за хората

преди 171 дни, 5 часа и 19 мин.

Сблъсъкът работник / работодател

преди 4845 дни, 4 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 3 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 18 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 18 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 18 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival