Мястото на мъжете в акушерството в Европа от втората половина на 17-ти век
От 1678г.
Учудващо или не, от втората половина на 17-ти век в Европа мъжете лекари и хирурзи били окуражавани да се изявяват смело в акушерската сфера /традиционно контролирана от жени/ дори когато ставало дума за нормално раждане. Знаете, че до този момент те били отзовавани най-вече при възникнали усложнения в родилния процес. След своеобразната революция в областта, извършена през споменатия век, куражът на тези джентълмени се увеличил дотолкова, че те постепенно започнали да откровено да вярват, че определено са по-добрите професионалисти. Без значение научните обяснения, които въпросните "акушери" прилагали в защита на тезата си, представителите на широката общественост имали своите резерви да не ги приемат за "чиста монета". За много хора мъжкото присъствие в този специален за всяка дама момент /особено при нормално стечение на обстоятелствата/ по своята същност никак не било редно.
Някои историци приемат, че споменатата "революционна" размяна на ролите в сферата едва ли щяла да бъде възможна без наличието на две подходящи за целта условия. Едното се свързва с измислянето на форцепса през 17-ти век и от неговата масова употреба през 18-ти век. Другото се нарича… просто мода. Какво имаме предвид: в края на 17-ти век било присъщо за семействата /особено в Англия/, стремящи се към по-висок социален статус, да желаят медици от мъжки пол да присъстват по време на раждане в дома. Обикновено, докторите взимали по-скъпо от акушерките за дейността си, което давало прекрасна възможност на задругата да демонстрира благосъстоянието си. Парадоксално или не, същите тези лекари често израждали и бедни жени, които нямали възможност да си позволят услугата дори на жена акушерка. По-късно, от 40-те години на 18-ти век, в Европа започнали да се появяват специални родилни институции за бедстващи омъжени дами, които впоследствие се превърнали в обучителни звена по акушерство и гинекология за желаещите да се посветят на професията /повечето от тях – разбира се, мъже/.
Що се отнася до форцепса, историците приемат, че същият бил дело на френските хирурзи от фамилия Шамберлан. Припомняме ви, че измислянето на гинекологичното пособие с противоречива "слава" било пазено в тайна почти… век.
Именно употребата на този и на други медицински инструменти в раждането увеличила "пропастта" между жените и мъжете акушери: смятало се, например, че представителките на нежния пол не били достатъчно технически грамотни да си служат с тях и първоначално им било забранявано да използват форцепс. Не е тайна обаче, че и мъжете, и жените се въздържали да го правят и осъзнавали предприетия риск. Шотландският лекар и акушер Уилям Хънтър апелирал срещу безразборната му употреба, а британската акушерка Сара Стоун твърдяла, че в практиката си й си послужила с форцепс само четири пъти. Сара била на мнение, че "от 20 жени, подпомогнати по този начин в раждането си, 19 са можели да се справят и сами".
В крайна сметка, ако съдим по във времето, в което живеем, жените все пак са успели да си върнат контрола върху акушерската професия и дори - да я феминизират напълно. Дискусията дали това е било в полза на човечеството или не… оставяме на вас.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
http://blog.wellcomelibrary.org/2012/12/man-midwife/
СТАТИЯТА е свързана към
- Личности, допринесли за развитието на българското акушерство от Средновековието до началото на 20 век
- Акушерски форцепс на д-р Андерсън
- Прокуратурата обвини в опит за убийство акушерката, пребила 4-дневната Никол
- "Книга на акушерките" на Джейн Шарп от 1671 година
- Поява и употреба на форцепса в Европа през 16-ти и 17-ти век
- Продължаващото медицинско обучение става задължително за медицинските специалисти
- Комплект хирургически инструменти от Втората световна война
- НАРЕДБА № 1 от 8 февруари 2011 г. за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно
- Станислава Лешчинска – полската акушерка, асистирала на раждането на повече от 3000 бебета в Аушвиц
- Гинекологичен форцепс, създаден през 18 век от хирурга Жан Палфин
Коментари към Мястото на мъжете в акушерството в Европа от втората половина на 17-ти век