Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Лесбийството през Средновековието - преследвана от закона содомия

Лесбийството през Средновековието - преследвана от закона содомия

от 18 фев 2015г., обновено на 20 дек 2024г.
Редактор: Ирина Тенева
Лесбийството през Средновековието - преследвана от закона содомия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 476г. до 1550г.

Акценти

  • Библията и други религиозни писания говорят и признават за съществуваща мъжка хомосексуалност и я считат за незаконна, но са много по-малко религиозните източници от средновековния период, които споменават "женската содомия".
  • Записите за арести или съдебни дела на жени за еднополови връзки са изключително редки, за разлика от тези за мъжка содомия.
  • През 1477 г. в Шпайер се провежда процеса на Катерина Хетцелдорфер, смятана за първата, екзекутирана за женска хомосексуалност.

Изучаването на жените и тяхната сексуалност през Средновековието поражда повече въпроси, отколкото да дава отговори. Това е така, тъй като по-голямата част от източниците, достигнали до нас, са написани, транскрибирани или компилирани от мъже и то духовници. Така поставени нещата, е почти невъзможно да се открие гласът на средновековната жена.

Основният въпрос е не дали са съществували жени през Средновековието, които могат да бъдат наречени лесбийки, а доколко източниците от тогава ги разпознават като такива и признават еднополовите отношения или лесбийското поведение. Доказателства за съществуването им се откриват в религиозната писменост, съдебните документи и изкуството.

> Религиозни покаяния за прегрешилите

> Съдебни преследвания за жените содомити

> По-строго отношение към лесбийките в Южна Нидерландия

Религиозни покаяния за прегрешилите

двама души прегърнати"От началото на историята на църквата християнските власти са били загрижени за сексуалното поведение на нейните членове". Това са думи на американския професор по история и специалист по европейското Средновековие Джеймс Бръндидж. Библията и други религиозни писания говорят и признават за съществуваща мъжка хомосексуалност и я считат за незаконна. В Левит, книга от Стария завет, дори се забраняват мъжката сексуалност, проституцията и култовото кръстосано облекло (мъж да се облича в женски дрехи и обратното). Налице са много по-малко религиозни източници от средновековния период, които споменават "женската содомия".

Във времето на средните векове се появяват т. нар. покаяния. Те представляват своеобразни наръчници или каталози, описващи грехове или престъпления и тяхното съответно наказание от страна на църквата. Те са доста подробни и изрично посочват срещу кои сексуални "нарушения" се прилагат. Повечето от покаянията са насочени към содомията и изневярата, но има две - "Покаяние на Беда" и "Покаяние на Теодор", които конкретно се отнасят до лесбийството. Отделно покаянието е процес, при който за определено време съгрешилите показват своето покаяние чрез молитви, поклонение, пост, милостиня, сълзи и страдание на сърцето. В "Покаяние на Теодор" е упоменато, че жена, която "практикува порок с жена", й се налагат 3 години покаяние. В този смисъл на мъж, който прелюбодейства с омъжена жена, му се полагат 4 години покаяние, а ако грехът му е с друг мъж - 10 години. От написаното се налага изводът, че еднополовите връзки между жени не се смятат за толкова голям грях, колкото изневярата или мъжката хомосексуалност. В "Покаянието на Беда" наказанията са 3 години покаяние за женен мъж, правещ секс с омъжена жена, 4 години за содомия, 3 години за "жена, която блудства с жена", и 7 години за любовен акт между "монахини с монахиня чрез инструмент". Интересният момент е, че наказанието е насочено към женения мъж, което може да се разглежда като възприемане на жената като неактивната в сексуалните отношения и обяснява защо всяко кривване от този тип поведение се квалифицира като ненормално. Последният наръчник дава ценна информация какъв статус имат представителките на нежния пол и как той определя тежестта на наказанието. Освен това използването на "инструмент" изглежда утежнява положението на обвинените по време на светските съдебни процеси и има решаващо значение за сериозността на престъплението. Включването на хомоеротичните връзки между жени в двата текста показва, че те са предвидени като теоретична възможност или реални случаи са накарали пишещите монаси да ги споменат като грехове и престъпления.

Съдебни преследвания за жените содомити

През Средновековието са документирани няколко съдебни процеса, които дават информация за отношението и нагласите към маргинализирани членове на обществото. Записите за арести или съдебни дела на жени за еднополови връзки са изключително редки, за разлика от тези за мъжка содомия. Историците са открили по-малко от 20 случая за целия период на Средновековието, в които се разглеждат хомоеротични връзки между представителки на нежния пол.

До първия признат орган на германското наказателно право Constituto Criminalis Carolina (1530 г.) не е установено светско европейско законодателство, което да признава или да забранява женските еднополови връзки. Но този факт не спира съдебното преследване на няколко жени. През 1477 г. в Шпайер се провежда процеса на Катерина Хетцелдорфер, смятана за първата, екзекутирана за женска хомосексуалност. Историците откриват, че нейният процес не се споменава в производството, престъплението е безименно, което намеква, че тогава не е съществувал установен правен дискурс в езика за еднополовите отношения и дейности между жени.

Както през античността, разбирането на хората през Средновековието за секса отново е концентрирано върху фалоса и проникването. Катерина е обвинена в използването на инструмент и вероятно затова нейното поведение е разпознато като секс. През 1475 г. тя се премества от Нюрнберг в Шпайер, облечена като мъж и придружена от жена, за която твърди, че е родна сестра. По време на процеса става ясно, че отдавна живеят заедно на семейни начала, но явно се доверяват на не когото трябва и са предадени на властите. По време на делото става ясно, че Катерина се представя за мъж и че е осъществила полов контакт с две други жени с помощта на "инструмент" - дървена пръчка, на която отпред е поставен памук, покрит с парче червена кожа, а отзад е пробита и прекарана връв, за да се завързва на кръста. Потърпевшите твърдят, че не са предполагали за женския пол на Хетцелдорфер. Катерина е осъдена на смърт чрез удавяне заради явното отклонение от общоприетото поведение.

По-строго отношение към лесбийките в Южна Нидерландия

Представителките на нежния пол, които са привлечени емоционално и сексуално от същия пол са наказвани по-строго в Южна Нидерландия в сравнение навсякъде другаде в Европа. През късното Средновековие, между 1400 и 1550 г., 25 жени са преследвани за содомия. Това е много повече, отколкото броя на съдебните процеси в други страни през същия период.

Това, което днес разпознаваме като хомосексуалност, в античното и средновековното минало се е наричало содомия. Терминът произлиза от историята на библейските градове Содом и Гомор и обхваща определени сексуални актове, категоризирайки ги като престъпления. Това са предимно тези, които не водят до възпроизвеждане - хомосексуални сношения, зоофилия, анален и орален секс, дори мастурбацията се е включвала в онези времена.

При условие, че на преден план е фалоцентричното мислене, не е изненадващо, че повечето от авторите в далечното минало се фокусират най-вече върху мъжете содомити. Нарушителките от женски пол се споменават в граждански или кралски наредби изключително рядко. Затова и броят на осъдените дами за содомия е по-малък от броя на мъжете. Прави впечатление, че в градове като Флоренция и Венеция, където се води активна политика на преследване на неестествените сексуални практики, не се откриват содомити представителки на нежния пол. Във Франция, на Иберийския полуостров и в някои германски градове са установени само единични случаи.

През 15 и 16 в. в Южна Нидерландия процентът на случаите, в които са обвинени жени в лесбийство, е по-голям и е цифра, която не се среща никъде другаде в Западна Европа. Освен това съдебните власти в страната назовават нещата с истинските им имена и не се свенят да определят "престъпленията" като содомия, за разлика от колегите си в другите държави. Както мъжете содомити, така и жените, обвинени в този грях, получават тежки наказания. От 25-те преследвани дами 15 са изгорени на клада, 7 са бичувани или заточени, а 3 оправдани. В останалата част на Европа по-честата практика е прогонването и заточаването. В Южна Нидерландия жените лесбийки са публично екзекутирани, много често групово, което показва, че градските власти не са се притеснявали да направят обществено достояние престъплението.

Наказанията вероятно са служели като ужасно предупреждение. На 19 ноември 1482 г. шест жени са убити заедно. Седмата - Маргрит, е пощадена, защото убеждава властите, че е бременна. Но точно след 9 месеца, на 18 август 1483 г., тя е изгорена на клада. Представителките на нежния пол, които са избрали да имат хомоеротични отношения, са били смятани за опасни, защото нарушават естествения ред и подкопават ролите на половете. Същото важи и за онези, които го предизвикват по друг начин - през 1422 г. жена от Гент е обвинена освен в содомия и в носене на мъжки дрехи. През 16 в. в Брюксел е екзекутирана Катлин Доминикъл за скотоложство с нейното куче, а други две дами са бичувани заради сношения с турци. Половият акт с нехристияни също е считан за противоестествено действие тогава.

Страхът от независимите жени

женски дейности през СредновековиетоЗа разлика от други европейски райони, в Южна Нидерландия жените активно участвали в обществения живот. Те били по-образовани и до определена възраст се обучавали наравно с момчетата. Законодателството им позволявало да наследяват колкото мъжете, дори вдовиците ставали глава на семейството, ако не предадели статута на най-големия си син. Също така жените имали активна роля в икономиката на страната. Можели да притежават магазин или щанд, да упражняват професии като ковачество, печатарство, боядисване и ханджийство. Тези им придобивки им позволявали да не бързат с женитбата и да са икономически независими.

>>> Лесбийството в САЩ и превръщането му в социално явление

Подобни привилегировани позиции вървят обикновено и с някои отговорности. През 15 в. властва концепцията за общото благо при оформянето на градската идентичност, което означава, че всеки гражданин трябва да пази градското единство и репутацията на общността, към която принадлежи. В населените места, където жените са по-ограничени в личната сфера, съществува минимален шанс да излязат наяве сексуалните отношения между две жени. Колкото били "по-видими" в публичното пространство, толкова е по-голяма вероятността лесбийките да бъдат хванати.

След 1550 г. настъпват времена, когато жените вече нямат такъв достъп до определени икономически сектори и са принудени да обитават повече домашната среда. Именно тогава броят на жените, преследвани за влечение към собствения пол, драстично намалява в Южна Нидерландия. Този факт още повече потвърждава тезата, че колкото е по-забележима жената в градската общност, толкова е по-голям рискът за дамите, имащи хомоеротични отношения с представителки на нежния пол. Също така нараства и необходимостта да бъдат наказани заради греховете си и накърняването на честта на общността.

Статията е част от историята на:

  • История на лесбийството
Източник:
  • https://www.medievalists.net/2014/02/gender-sexuality-europe-1200-1500-far-medieval-society-recognise-lesbianism-period/
  • https://www.the-low-countries.com/article/being-a-lesbian-in-the-middle-ages-was-a-dangerous-business/
5.0/5 1 оценка

Коментари към Лесбийството през Средновековието - преследвана от закона содомия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лесбийството през Средновековието - преследвана от закона содомия
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 14:20
    Коментирайте "Лесбийството през Средновековието - преследвана от закона содомия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хомосексуалността в Древна Гърция
  • Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
  • Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
  • 11 нелепи начина за лечение на хомосексуалността, използвани в миналото и днес
  • Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
  • Хомосексуалност в Англия
  • Лесбийството в Древен Рим и Древна Гърция
  • Хомосексуални отношения в Древен Египет
  • Ойген Щайнах: от присаждането на тестиси на хомосексуалисти до основите на ендокринологията
  • Да се допусне ли в България законовата възможност за осиновяване на деца от еднополови двойки?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 43 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 16 часа и 55 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 3 часа и 29 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 23 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Съществуват ли безкръвни глюкомери?

преди 48 дни, 18 часа и 26 мин.

Как да си купуват лекарствата диабетици без здравни осигуровки и електронна рецепта?

преди 48 дни, 18 часа и 41 мин.

Дискотеката Индиго - трагедия, пример за абсолютната безнаказаност

преди 52 дни, 5 часа и 48 мин.

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 60 дни, 18 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си? Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?

Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?

от 12 авг 2024г. Прочети повече
Как да преодолеем срама и вината, че детето ни е хомосексуално Как да преодолеем срама и вината, че детето ни е хомосексуално

Как да преодолеем срама и вината, че детето ни е хомосексуално

от 19 фев 2021г. Прочети повече
Виктор Лилов, кандидат за кмет на София - "Време е да се променим и да станем свободни хора." Виктор Лилов, кандидат за кмет на София - "Време е да се променим и да станем свободни хора."

Виктор Лилов, кандидат за кмет на София - "Време е да се променим и да станем свободни хора."

от 18 авг 2015г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИ+АЛ ГЕЛ 30 г

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

АЛПЕЦИН ШАМПОАН УБИЕЦ НА ПЪРХОТ 250 мл

ГОШ DNA 1 ДЕЗОДОРАНТ РОЛ ОН ЗА ЖЕНИ 75 мл

БЛЕФАДЕРМ крем 40 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 GLAXOSMITHKLINE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:19:51

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:10:47

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:07:35

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:06:03

АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 GLAXOSMITHKLINE

Коментар на: Иванка от 09 май 2025г. в 12:44:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival