Австралийски аборигени и папуаси като част от човешката еволюция
От 1606г.
Преди края на последния ледников период (преди около 19 000 години) Нова Гвинея, Австралия и Тасмания били слети. Към територията им се причислявали и еднаквите им растителни и животински популации. Хомо сапиенс са достигнали Австралия преди около 50,000 години, когато ледниковото разширяване започнало да предизвиква понижаване на морското ниво, а разликата между Югоизточна Азия, Нова Гвинея и Австралия станала осезаема.
Групите от хора заселили цялата територия на австралийския континент и Тасмания, но най-вече източните австралийски райони. Това били първите австралийски аборигени и папуаси, които са част от историята на човешката еволюция.
Австралия и Нова Гвинея остават изолирани от Азия. Това се дължи на покачването на морското равнище. Преди около 2000 г. пр.н.е., мореплаването на населението от Източна Азия достигнало и завладяло територии от Нова Гвинея. Някои групи населили крайбрежните региони, които преди това се обитавали само от аборигени и папуаски народи. Испанските и португалските мореплаватели първи достигнали до Нова Гвинея в началото на шестнадесети век. Холандският изследовател Вилем Янсзон достигнал до Куинсленд, Австралия през 1606 година.
Австралийските аборигени най-често са с висок ръст, добре развити ръце, торс и стройни крака. Цветът на кожата им е кафяв или черен, а очите - много тъмни или черни. Косите им обикновено са гарвановочерни, леко вълнисти, с фина, копринена текстура. Брадата при мъжете е добре развита, както и телесното окосмяване. Мъжката плешивост е относително честа, а повечето австралийски аборигени (61 %) са с кръвна група О. Аборигените от Австралия са с издължена глава с изпъкнали хребети на веждите. Погледната отзад, формата на черепите им най-често е петоъгълна. Носът е широк, челюстите са масивни, с плътни и дебели устни. Лицата при тези хора са склонни към прогнатия. Папуасите най-често са с къдрава и понякога вълниста коса, която не е толкова изразено къдрава, за разлика от австралийските аборигени.
Австралийските аборигени и папуасите се отделяли генетично и културно в продължение на няколко хиляди години. Тази тенденция била способствана от географското разделение между тях. За разлика от австралийските аборигени, които са ловци-събирачи, папуасите се изхранват със земеделие. Техният по-нисък ръст вероятно е резултат от малкото количества протеини, които поемат. Адаптацията към по-влажна среда с повече растителност също е вероятна причина за ниския ръст при папуасите.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
1. http://www.internetlooks.com/humandifferentiation.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Луси - най-известният австралопитек на света
- История на човешките раси
- Прав ли е бил Дарвин в теориите си, свързани с произхода на човека?
- Миграцията и диференциация на човешките раси
- Място на хората от бялата раса в историята на човешката еволюция
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Капоидната раса като част от историята на човешката еволюция
- Шестте принципа на еволюционната психология
Коментари към Австралийски аборигени и папуаси като част от човешката еволюция