"За строежа на човешкото тяло" от Андреас Везалий

От 1543г. до 1543г.
Във времевия период след 1539 година Андреас Везалий се съсредоточава да осъществи своя грандиозен анатомичен трактат "De humani corporis fabrica" – "За строежа на човешкото тяло", паметник на неговата наблюдателност и гениалност. Той се заобикаля с най-добрите художници на епохата, между които вероятно Тициан, макар и че някои историци предпочитат да приписват илюстрациите на Стефано Калкар, негов ученик. За пръв път в историята на медицината излиза едно произведение, богато документирано, съчетаващо естетичното удоволствие и научната строгост, в което чистотата на илюстрациите намира своя отговор в точността на текста. Везалий поверява своят ръкопис на философа печатар Опорин от Базел, преподавател по гръцки и собственик на печатница. Той преглежда коректурите, избира хартията , наблюдава изпълнението на изображенията, отивайки често в Базел, за да разговаря с издателя, с цел да следи отблизо хода на отпечатването. Нито едно подробност не е пренебрегната.
Произведението е обемно, във формата на ин-фолио, от 690 страници и 323 илюстрации, написано на латински, в жив и властен стил, се появява през 1543 година, предизвиквайки голямо раздвижване. Заглавната му страница е възхвала на анатомията, като внушава красота, величие и достойнство. Вместо да ръководи от висота на катедрата, като оставя на другите срамната задача да работят със скалпел, или да посочва с показалка отделните анатомични части, тук самият Везалий прави дисекции и демонстрира. Урокът пред публика е върху жена с широко разтворен корем, с изложени на показ вътрешни органи. Художникът е нарисувал Везалий с протегната спокойно и естествено дясна ръка над описваната част, заобиколен от група анатоми и знатни лица, като Силвий, Мигел Сервет, Лутер и Парацелз. А отзад, наредено в три редици, е разпаленото мнозинство. В ляво печатарят Опорин обръща глава към младеж, изцяло гол покачил се на една от колоните на двореца, в ренесансов стил, където Везалий прави демонстрация. Високо от балкона са надвесени две символични фигури – Старостта и Младостта. Първата представлява недоверчив и отегчен старец, който търси да отклони поглед от отегчителната сцена; другата – младеж впил очарован поглед в неподозираните неща, които Везалий разкрива. Това са бъдещето и миналото, още съжителстващи и вече непримирими. В центъра, над въодушевените лица се издига друг символ – скелет, сграбчил в ръката си гребло с изкривени зъбци, надут, високомерен, отчужден от врявата.
Книгата „За строежа”, която Везалий посвещава официално на "много милостивия и непобедим" Карл V, се превръща в събитие в света на науката, въпреки че авторът й е само на 29 години. Халер я нарича „безсмъртната книга, която надминава всичко, написано до тогава. Сенак обявява, че Везалий е открил една вселена. Освен с революционните си схващания за анатомията с това произведение достига достойнството на художествено творчество.
Илюстрациите във висша степен повлияват изкуството на епохата. Разпространяват се 25 печатни картини от 34 см и многобройни гравюри от всички размери, вмъкнати в текста. Изправени, раздвижени или в размишление, на скелетите е вдъхнат живот, те имат гъвкавост, грациозност, драматизъм, вместо да предизвикват ужас. Един от тях, представляващ трудът, опрян на лопата, моли небесата да благословят неговата работа; друг се надвесва над гроба в молитвена поза, в знак на разкаяние и отчаяние; трети напомня на човек, смазан от печални грехове, който може би размишлява върху тях и измамата от разбитото и безполезното разбитото съществуване.
Тези картини принадлежат на първата книга, посветена на остеологията, една от 7-те части на, които е разделена „За строежа”. Втората, която се занимава с миологията, е илюстрирана с рисунки на тела без кожа, изявяващи своята мускулатура в хармонични и трагични положения.
Останалите части се отнасят до кръвоносната и нервната система различните органи , по-специално храносмилателните, гениталиите, сърцето, белите дробове, мозъка.
Везалий потвърждава схващанията на Гален по отношение на артериите и вените, анатомията на сърцето (отрича връзката между двете камери), вътрешния и външния слухов орган, медианстинума, докато в други области на анатомията - тази на костите го отхвърля.
Предговорът на „За строежа” е проникновена критика на еволюцията на медицинската практика. Произведението завършва с глава, в която изхождайки от трудовете на Гален, се доказва, че може да се поддържа животът на животно с отворен торакс (гръден кош) посредством изкуствено дишане.
Везалий предвижда реакциите, които трактатът му ще предизвика, но вярва в присъдата на историята. Медикът търпи критики от привържениците на Гален, чиито догми е оспорил, за което се е извинил в текста си. От Белгия до Италия мнозина кипват срещу него, та дори и негов ученик, на име Реал Колумб, който разгласява, че „За строежа” е плод на необразован плагиат. Везалий спокойно възразява, твърдейки:
- Никога не съм виждал лекарите, които ме оборват, да дисецират други трупове, освен онези, с които пълнят стомасите си на банкетните маси.
Арогантността на Везалий разгневява неприятелите му, обкръжени от блясък и интриги. Реакцията взима страшни размери и Везалий загубва спокойствие. Ще бъде несправедлив за някои, не сама за Гонтие и Фалопий.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. Фернанду Намора: "Богове и демони намедицината"
СТАТИЯТА е свързана към
- Андреас Везалий и методът му за обработване на скелети за обучението на студентите по анатомия
- Отношение на църквата към дисекциите и Везалий
- "Анатомични атласи" от Андреас Везалий
- Отзвук от „За строежа на човешкото тяло” и отношение към Везалий
- Отзиви от последната аутопсия на Везалий
- Принципи на Везалий за възраждането на съвременната анатомия чрез похватите на класическата наука за строежа на човешкото тяло
- Развитие на медицинската наука през очите на Андреас Везалий
- Представа на Андреас Везалий за анатомията и човешкото тяло, отразена в творбата му "De Humani Corporis Fabrica", 1 част
- Представа на Андреас Везалий за анатомията и човешкото тяло, отразена в творбата му "De Humani Corporis Fabrica", 2 част
- Представа на Андреас Везалий за анатомията и човешкото тяло, отразена в творбата му "De Humani Corporis Fabrica", 3 част
Коментари към "За строежа на човешкото тяло" от Андреас Везалий