Развитие на биологията до 19 век
От 1900г.
От начало на 19-ти век, обхватът на биологията до голяма степен се простира в сянката на медицината, изследваща въпросите, касаещи формата и функцията на живата материя (т.е. физиология) и естествената история, която от своя страна изследва разнообразието на живата материя и взаимодействието й с различните форми на живот.
След 1900 г., голяма част от тези области започват да се припокриват, а естествената история (и естествената философия) до голяма степен започва да отстъпва място на по-специализирани научни дисциплини като цитология, бактериология, морфология, ембриология, география и геология.
Сред науките, повлияли развитието на биологията са естествената история, геологията и палеонтологията, биогеографията, генетиката, физиологията
Влияние на Хумболтовата наука и естествената история върху развитието на биологията
Мащабните пътувания на именити природолюбители от началото до средата на 19 век се превръщат в своеобразно материално богатство от нова и полезна информация, касаеща разнообразието и географското разпределение на живите организми. От особено значение е дело на Александър фон Хумболт, роден през 1769 година. Немският учен анализира връзката между организмите и тяхната среда (т.е. вълнува се от естествената история). Изследва този тип връзка с помощта на количествените подходи на природната философия (т.е. физиката и химията). Работата Хумболт положила основите на биогеографията, вдъхновявайки няколко поколения учени.
Влияние на геологията и палеонтологията върху развитието на биологията
Жорж Кювие и негови сътрудници са постигнали голям напредък в сравнителната анатомия и палеонтология в края на 1790 и началото на 19 век. Двете науки имат важно значение за развитието на биологията. В поредица от лекции и доклади, които са разработени от Кювие се правят сравнения между различните съвременни бозайници и фосилизирани проби. Ученият стига до извода, че вкаменелостите са останки от видове, които са изчезнали по-рано, отколкото някои учени считат.
Влияние на биогеографията и еволюционната теория към историята на биологията
През 1859 се публикува "Произход на видовете чрез естествен отбор" на Дарвин. В неговия труд се твърди, че запазването на определени организмови видове благодарение на естествения отбор се счита за ключово събитие в историята на съвременната биология. Достоверността на източниците на Дарвин, отговорният му маниер на работа и най-вече обема на представените доказателства, позволява на книгата на именития учен да успее там, където предишните еволюционни произведения са се провалили.
Роля на органичната химия и експерименталната физиология в развитието на биологията
Работата на Лавоазие показва, че органичния свят на биологията често може да бъде анализиран чрез физични и химични методи. През 1828 Волер показа, че органичното вещество карбамид може да бъде синтезирано чрез химични средства, които не включвали организми и жива материя.
Значението и разнообразието на експерименталните методи във физиологията, интегрираща науките медицина и биология нараства драстично през втората половина на 19-ти век.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
КОМПЛЕТИЯ ПРЕНАТАЛ МУЛТИ ВИТАМИН таблетки * 240 NATURE'S WAY
ПРОМОЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
СУИС ЕНЕРДЖИ КИДС ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА НОРМАЛНО УМСТВЕНО РАЗВИТИЕ декстрозни таблетки * 60
СУИС ЕНЕРДЖИ КИДС ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА ЗДРАВОСЛОВЕН РАСТЕЖ желирани бонбони без захар * 60
Библиография
1. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_biology
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Пубертет при момичета
- История на човешките раси
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- Най-странните елементи, които човечеството познава
- От къде произлизат най-странните имена на химичните елементи
- История на наркотичните средства в медицината
Коментари към Развитие на биологията до 19 век