Австралопитекус гархи - изненадата сред австралопитеките
Австралопитекус гархи (Australopithecus garhi) е един представител на рода, който не е добре проучен и все още има много неизвестни около неговото съществуване. До този момент са открити череп, части от череп и фрагментиран скелет, които показват много общи черти с австралопитеките, но и доста изненадващи различия от тях.
По отношение на времевия период фосилните останки са датирани на близо 2,5 млн. години, което ги превръща във вкаменелости с голямо значение, тъй като от времевия диапазон 3-2 млн. години почти липсват човешки кости или са в изключително лошо състояние.
Откриване на Австралопитекус гархи
Учените се натъкват на нов представител на австралопитеките още през 1990 г., но през периода 1996-1998 г. се намерени повечето вкаменелости от Австралопитекус гархи. Мястото, на което са открити, се намира в Етиопия - в Бури, Среден Аваш. Едва през 1999 г. след множество изследвания е обявен за нов вид, принадлежащ към рода Австралопитекус.
Името на този ранен човешки представител произлиза от словосъчетанието "южна маймуна" (от латинската дума "australo" и гръцката "pithecus"), а "garhi" на афарски език значи "изненада".
За да бъде точно определено мястото на Австралопитекус гархи в човешкото родословно дърво, е нужно да бъдат открити повече фосилни останки от този вид. Учените наблюдават голяма прилика между него и Австралопитекус афаренсис, което ги кара да смятат, че гархи е еволюирал от този вид. Други са на мнение, че заради големината на моларните си зъби е свързан с Парантропус етопикус (Paranthropus aethiopicus), но проблемът е, че някои черти на лицето, черепът и зъбите нямат много общо с Парантропус. Обобщено спорът се върти около две тези - Австралопитекус гархи еволюционна връзка между Австралопитекус и Хомо ли е или се причислява към страничен клон.
Физически характеристики и начин на живот на вида
Вече споменахме, че някои характеристики на физиката на Австралопитекус гархи доста се доближават до тези на Австралопитекус афаренсис.
- Подобно на останалите австралопитеци, мозъкът на гархи е бил близо 450 куб. см.
- Предполага се, че на височина и тегло и бил малко по-голям в сравнение с афаренсис.
- Кучешките му зъби, премоларите и кътниците били с голям размер. Емайлът на зъбите бил дебел, имало е разстояние между резците и кучешките зъби (диастема), денталната му аркада (разположението на зъбите) имала правоъгълна или U-образна форма. Забелязват се по-напреднали дентални характеристики в сравнение с Австралопитекус афаренсис.
- При черепа се наблюдава издадена долна част, има следи от сагитален гребен на върха на черепа, който спомага закрепването на големите челюстни мускули.
- Най-характерното при вкаменелостите на Австралопитекус гархи е големината на бедрената му кост, която много повече се доближава до човешката, отколкото до тази на афаренсис. Ако намерената наистина принадлежи на вида, това означава, че той е имал способността на прави по-дълги крачки при ходенето на два крака. Ръцете му са били дълги и мощни, което предполага запазени умения за катерене по дърветата.
- По времето, когато е живял Австралопитекус гархи, климатът вече се променял и горите отстъпвали място на тревните площи. На база изследванията на зъбите, с които разполагат, учените предполагат, че видът се е хранил с растения и плодове. Открити кости на антилопа на мястото на вкаменелостите на този човешки предшественик навеждат на мисълта, че е консумирал месо и костен мозък.
- По кокалите на животното са установени следи от рязане от каменни инструменти, въпреки че подобни сечива не са намерени заедно с фосилните останки на гархи, а малко по-далеч. Оръдията са най-старите, които са открити до този момент, не е потвърдено със сигурност дали са използвани от гархи, но има голяма вероятност той да е първият вид, изработвал каменни инструменти с цел убиване на животни за храна.
>>> Австралопитекус африканус чака десетилетия да заеме мястото си в човешкото родословно дърво
Въпроси, които чакат своите отговори
Въпросите, които очакват своите отговори по отношение на Австралопитекус гархи, са значими и основополагащи за вида и човешкото родословно дърво.
- Едни бъдещи находки биха определили точното място на гархи в нашата еволюция, затова е от голямо значение откриването на повече вкаменелости на вида.
- Наистина ли Австралопитекус гархи са изработвали и прилагали в ежедневието си каменни инструменти?
- Нужно е категорично да бъде потвърдено или отхвърлено подозрението, че типовият екземпляр, служещ за определяне характерните черти и особености на вида, каталогизиран под номер BOU-VP-12/130, е женски представител на Парантропус етопикус или късен индивид от Австралопитекус афаренсис.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- История на човешките раси
- Луси - най-известният австралопитек на света
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Особености на австралоидната раса
- Какво е "Луси"? Бързи факти за нашия прародител - австралопитека
Коментари към Австралопитекус гархи - изненадата сред австралопитеките