Кениантропус платиопс - предшественикът ни, който все още е извън родословното дърво
Кениантропус платиопс (Kenyanthropus platyops) е една от загадките на палеоантропологията и все още има много въпросителни около структурата на скелета, начина му на живот и мястото му сред останалите представители на ранните хора.
Информацията за този вид, който е единствен представител до момента на рода Кениантропус, е много оскъдна и се базира на един череп. Трудността при определянето на Кениантропус платиопс според учените идва от минималното количество находки и от тяхното лошо състояние, изразяващо се в силно изкривяване на черепа.
Видът е живял в Африка преди 3,5-3,2 млн. години по същото време, когато представители на вида Австралопитекус афаренсис са обитавали Земята.
Откриване на Кениантропус платиопс
През 1998 и 1999 г. изследователски екип, начело на който е Мийв Лийки, намира череп и зъби на езерото Туркана в Кения. Учените разпознават във вкаменелостите необичайна и несрещана комбинация от черти и смятат, че пред тях стои представител на нов род и вид. Отделно откриват и фрагмент от горна челюст, условно класифицирана към този вид.
- Откривателите избират името на рода Кениантропус заради мястото на откриване - Кения. Съчетано с гръцката дума "anthropus" се получава "човек от Кения". Названието на рода "platyops" е комбинация от гръцките думи "platus" (плосък) и "opsis" (лице). В цялостен вид значенията се събират в словосъчетанието "човекът с плоско лице от Кения".
- Теориите за мястото на Кениантропус платиопс на еволюционното дърво са няколко. Учените определят според намерените фосилни останки периода, в който е живял вида - преди 3,5-3,2 млн. години. Като време това съвпада с отрязъка, в който Австралопитекус афаренсис са обитавали Африка. Характерната черта на платиопс - плоско лице, подсказва на палеоантрополозите, че съществува вероятност той да е по-близък предшественик на съвременните хора, отколкото афаренсис, видът на Луси. Разделението в научната общност по отношение на мястото на Кениантропус платиопс сред другите видове тръгва оттам, че по-голямата част от учените смятат Австралопитекус афаренсис за предшественик на рода Хомо, респективно на съвременните хора. Но част от специалистите са на мнение, че специфичните белези на платиопс като плоското лице и по-малко изпъкналите дъги на веждите кореспондират по-тясно с Хомо, по-точно с Хомо рудолфенсис. Това означава, че ако се намерят доказателства в тази връзка, Кениантропус платиопс ще оспори мястото на рода Австралопитекус като пряк предшественик на хората.
- Заради нерешените спорове все още Кениантропус платиопс не е приет официално в човешкото родословно дърво. Друга причина е силното изкривяване и лошата реконструкция на открития череп според някои палеоантрополози. По тяхно мнение на тази основа не може да се говори за нов род и вид, а за кенийски вариант на Австралопитекус афаренсис. За да се реши въпроса, е необходимо учените да разполагат с по-богати и в добро състояние находки.
Физически характеристики на вида
В много отношения физическите характеристики на Кениантропус платиопс са близки до тези на Австралопитекус афаренсис. Така например обемът на мозъка им бил около 430 куб. см.
За съжаление учените нямат отговор какъв е бил размера на платиопс, защото не са налице вкаменелости от останалата част на скелета на вида. Намерени са само кости от пръстите на крак, което не помага за изчисляването на ръста и теглото му. Но пък тази находка дава известна представа дали ранният човек е можел да ходи на два крака и предположението е, че е имал това умение.
Кениантропус платиопс се отличава с малки моларни зъби и малки кучешки корени в сравнение с Австралопитекус афаренсис. Но зъбният му емайл е с дебелина, подобна на неговата. Разликата в големината на някои зъби сочи, че е възможно двата вида да са консумирали различна храна, но растителна.
Кениантропус платиопс най-вероятно е живял в среда, комбинираща пасища с гористи пространства. Предполага се, че е използвал пръчки и камъни, без да ги оформя по специфичен начин, за да си помага при снабдяването с храна. Може би е живял в малки групи, включващи деца, жени и мъже.
Въпроси, чакащи своите отговори
Въпросите, които могат да бъдат разрешени след намирането на нови находки, не са малко.
- Едни бъдещи открития евентуално могат да отговорят колко високи и тежки са били Кениантропус платиопс и дали е имало разлика между мъжките и женските в това отношение.
- Учените чакат да разберат кой е по-пряко свързан със съвременния човек - Кениантропус платиопс или Австралопитекус афаренсис.
- Откритият череп на платиопс принадлежи ли наистина на нов род и вид?
- Каква е връзката между Кениантропус платиопс и Хомо рудолфенсис, първият прародител ли е на втория?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- История на човешките раси
- Луси - най-известният австралопитек на света
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Особености на австралоидната раса
- Какво е "Луси"? Бързи факти за нашия прародител - австралопитека
Коментари към Кениантропус платиопс - предшественикът ни, който все още е извън родословното дърво