История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
От -1550г. до 2021г.
Абортът е процедура, при която бременността бива прекъсната изкуствено чрез приемане на лекарства или използване на медицински инструменти. В миналото обаче хората са прибягвали до много по-опасни и животозастрашаващи средства за умъртвяване на плода.
Изкуственото прекъсване на бременността се практикува по света от дълбока древност. Първите писмени източници, свързани с извършването на аборт, са египетски папируси от 1550 г. пр. н. е.
Средства за извършване на аборт в миналото
В един от текстовете на Хипократ се споменава за смес от миши изпражнения, мед, египетска сол, див пъпеш и смола, която помагала на бременни жени да направят аборт.
В далечното минало, когато медицината не е толкова добре развита, хората много често използват природни средства при нежелана бременност. Сред тях са например силфиумът, кукурякът, седефчето и вълчата ябълка. През 1898 г. е написана медицинската книга King's American Dispensatory, в която се изброяват различни билки за прекратяване на бременност.
Във Викторианска Англия жените прибягват до прием на diachylon – вещество с висока концентрация на олово, което се оказва фатално за самите тях. Отново с цел умъртвяване на плода през 19-и век в Англия се използват стъклени пръчки, маши, ножове и други.
Наказания при незаконно прекъсване на бременността
Макар че има много исторически сведения за извършване на аборт през вековете, той все пак е повдигал някои етични въпроси, които са актуални и днес. В много страни по света абортът е бил наказуем, а жените, които са се осмелявали да прибегнат до него, са били стигматизирани от обществото.
Във Византия абортът се сравнява с детеубийство и е наказван с конфискация на имущество, изгнание или смърт в зависимост от ролята на провинилия се.
В Япония до 1940 г. изкуственото прекъсване на бременността е считано за престъпление, но след края на Втората световна война то става легално при специални обстоятелства.
След 1950 г. Китай узаконява аборта като мярка за ограничаване числеността на населението и част от политиката всяко семейство да има само едно дете.
История на абортите в Румъния
В Румъния абортът е легален между 1957 г. – 1966 г. В този период 80% от бременностите в страната завършват с аборт, което донякъде се дължи и на липсата на ефективна контрацепция. В резултат броят на населението спада рязко и това принуждава президента Чаушеско през 1967 г. да подпише Указа 770, с който налага забрана за извършване на процедурата. Румънското правителство вярвало, че основната функция на жената е да ражда деца. Според управляващите семейната хармония можело да бъде постигната само в многодетни семейства. Прекратяването на бременността отново става законно през 1990 г.
История на абортите в САЩ
В Щатите абортът е забранен изцяло от 1870 г. до 1973 г. След спечелване на делото Роу срещу Уейд през 1973 г. жените в Америка вече имат право на аборт, макар и при определени условия. Първият щат, който го узаконява, е Ню Йорк. През последните 1-2 десетилетия активистките движения срещу аборта набират сила и оказват все по-сериозен натиск върху правораздавателните органи. През 2024 г. общо 21 щата имат въведена забрана за абортите.
Джейн Ходжсън е една от фигурите, които допринасят значително за легализирането на абортите в Щатите. Тя вярва, че качеството на живот на жената зависи от възможността сама да решава дали желае да има дете или не. Зарази извършването на незаконен аборт на пациентка в Минесота, тя изтърпява наказание, което обаче не я отказва от борбата й за узаконяване на абортите.
Важна роля за отмяната на забраната в САЩ през 70-е години на миналия век играе и организацията за семейно планиране Planned Parenthood.
Национален здравен портал Framar.bg предоставя интересна информация за методите на изкуствено прекъсване на бременността в миналото и нагласите на обществото към онези, които избират аборта.
Съдържание
Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
Научете до какви крайности са били готови да стигнат жените, желаещи да направят аборт.
Древни билкови средства за предизвикване на аборт
Научете какви билки са се използвали за предизвикване на аборт в миналото.
Техники за извършване на аборт, ползвани след 1927 година
Научете какви медицински устройства и техники, целящи да направят изкуственото прекъсване на бременн...
Отношение на Япония към абортите до 1934 година
Научете легална ли е била медицинската процедура в Япония до 1934 година.
Отношение на Япония към абортите след 1940 година
Научете защо след легализирането на абортите в Япония през 1940 година абортите спаднали от 18 000 с...
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Отношението на лекарите към женското здраве през 19 в. и възходът на бизнеса с хапчета и аборти
- Отношение към методите за контрол на раждаемостта и абортите през Средновековието
- Мерки срещу извършването на аборт във Византия след 313 година
- Представа за абортите в гръко-римския свят
- Криминализиране и преследване на абортите в Англия през 19 век
- Методи за предизвикване на аборт, прилагани през 19 век в Англия
- Криминализиране и преследване на абортите в САЩ след 1821 година
- Абортите в медицинската история на Франция от 1975 до 1994 година
Коментари към История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината