История на упойките в медицинската наука
Днес е трудно да си представим как назад във вековете лекарите са действали в случаи, когато е било нужно да се направи някаква сериозна интервенция на пациент.
Най-голямата милост е бързината на хирурга
Операцията е била най-крайният вариант, последен опит да бъде спасен нечий живот. Единствените процедури, които си позволявали лекарите хирурзи, били ампутация, премахване на камъни от пикочния мехур и интервенции по повърхността на тялото като зашиване на рани или отстраняване на образувания например.
Абсолютно забранени територии били гръдният кош, вътрешността на корема и черепа. Пациентите се държат от други хора или се връзват, най-доброто за тях е да припаднат по време на процедурата, а хирургът да бъде достатъчно бърз, за да не удължава агонията. В много случаи оперираният умира на масата или почти веднага след интервенцията.
Опитите да бъде намалена болката и да има поне малка пощада за пациента по отношение на страданието, което той изпитва по време на операцията, се изразяват в приема на алкохол или на опиум и на други упойващи вещества от растителен произход. През вековете хората търсели различни начини за облекчаване на болката. Те включвали удари по главата, за да изпадне в безсъзнание пациента, притискане на каротидните артерии на врата. В употреба влизали леда, снега и студената вода, чиято задача била да направят мястото безчувствено. Лекарите от миналото постигали притъпяване на болка в крака или ръката като се притиснели нервите в горната част на крайника. В края на 18 и началото на 19 в. на помощ идвала и хипнозата.
Първите опити за анестезия
През 17 и 18 в. учените започват да разбират много по-добре как работят белите дробове и сърцето, също така се запознават и със свойствата на все повече газове. През 1799 г. сър Хъмфри Дейви предлага да се използва азотен оксид като упойка, а 25 години по-късно д-р Хенри Хикман прилага въглероден диоксид.
Още през 1540 г. Парацелз описва как етера влияе на животни, но първата му употреба за обща анестезия при хора е през 1842 г. от д-р Лонг. Четири години по-късно се провежда публична демонстрация от д-р Уилям Мортън в Бостън на етерна анестезия при пациент.
Оттук-нататък нищо не може да спре използването на медицинска упойка при операция и предстои само нейното усъвършенстване. Голямото откритие е силно приветствано и предизвиква истински фурор, защото специалисти и пациенти разбират, че се слага край на страшните мъки по време на интервенциите. Разпространяването на новината става много по-бавно, отколкото днес - чрез писма, пътуващи с дилижанси и кораби, но дори и след месеци, всички научават за новия метод и започват да го прилагат. Последва облекчаване на болката чрез етер в Англия, след това в Шотландия, първата упойка е факт и в Австралия през лятото на 1847 г.
Пътят вече е начертан и отворен за нови и все по-нови видове упойки. През 1847 г. проф. Джеймс Йънг Симпсън от Единбург използва хлороформ за първи път. Оказва се, че това вещество е по-токсично от етера и трябва да се внимава с него. Проф. Симпсън описва и първата смърт през 1848 г. след употребата му върху младо момиче, което получава сърдечна недостатъчност. Налице са вече и усложнения вследствие прилагането на анестезия и различни лекари започват да анализират и проучват как влияят упойките и какви проблеми могат да предизвикат.
Постепенно се появяват първата местна упойка - след синтезирането на кокаина от растението кока през 1860 г., първата спинална анестезия - през 1885 г. в Ню Йорк, първата епидурална упойка - през 1901 г.
Смята се, че съвременния период на анестезията започва през 60-те години на миналия век, когато стартират разработките на нови лекарства и на нови техники и оборудвания за наблюдение. За да се стигне днес до използването на компютърни технологии, микроелектроника и съобразена с всеки пациент анестезия.
Съдържание
Популярни локални аналгетици от миналото
Научете повече на локалните аналгетици,които са били популярни в миналото.
Поява на тутокаина на фармацевтичния пазар
Научете повече факти, разказващи за появата на тутокаина на фармацевтичния пазар.
Поява на понтокаина на фармацевтичния пазар
Научете повече за появата на понтокаина на фармацевтичния пазар.
Употреба на тиопентала като упойка
Научете повече за действието на един от компонентите, влаган в инжекциите за изпълняване на смъртнот...
Употреба на циклопропана като упойка
Научете повече за употребата на азотния оксид като упойка.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЗ ОЩЕ БРОЯ ДНИТЕ - ГЕОРГИ БЪРДАРОВ - СИЕЛА
ПЪТЕПИСИ ЗА ДУШАТА НА БЪЛГАРИЯ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
ВЛЕЗ ПРЕЗ ДРУГАТА ВРАТА - ВЕСЕЛА ЛЮЦКАНОВА - ХЕРМЕС
РАЗКАЗИТЕ НА СТАРИЯ ДЪБ. ПРИКАЗКИ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ - БОГДАНА КРИВОШИЕВА - ХЕРМЕС
УБИЙЦИТЕ НА ЦВЕТНАТА ЛУНА - ДЕЙВИД ГРАН - СИЕЛА
ГРАДИНАТА С КАМЪНИТЕ - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Употреба на етерова анестезия през 1847 година
- Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век
- Райският газ: от наркотик на лордовете, до употребата му като анестетик в стоматологията
- Употреба на циклопропана като упойка
- Проучванията на Клод Бернар и други учени върху кураре
- Халотан: първият невзривоопасен анестетик
- Роля на опиума като упойка
- Опиумни лекарства от времето на Гражданската война в САЩ
- Поява на изофлурана на фармацевтичния пазар
- История на откриването и приложението на лидокаина
Коментари към История на упойките в медицинската наука